gaffar okkan nedir ?

gaffar okkan

 1. diyarbakır emniyet muduru iken halen faili mechul olan bir suikast sonucu oldurulmuş polis muduru.

  ali gaffar okkan, sakarya ilinin hendek ilcesinde 1952 yılında doğdu. 30 eylul 1970 tarihinde polis koleji`nden, 29 eylul 1973 tarihinde polis akademisi`nden mezun olarak İzmir İl emniyet mudurluğu`ne komiser yardımcısı olarak atandı.

  bu ilde emniyet Âmirliği rutbesine kadar ceşitli birimlerde gorev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl emniyet mudurluğu`ne atanarak, 1985 yılında şube mudurluğune terfî etti. 1986 yılında eskişehir İl emniyet mudurluğu kadrosunda gorev aldı. bu ilde 1992 yılında emniyet mudur yardımcısı oldu. 6 aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet mudurluğu`ne terfî ederek kars İl emniyet muduru olarak atandı. 18 kasım 1997 tarihinde diyarbakır İl emniyet muduru olarak goreve başladı. bu arada İstanbul iniversitesi siyasal bilgiler fakultesi kamu yonetiminden mezun oldu.

  kars emniyet muduru iken, diyarbakır gibi yıllarca pkk ve hizbullah terorunun ve aşırı gocun ağır sonuclarını yaşayan bir ile emniyet muduru olarak atandı. huseyin velioğlu`nun İstanbul beykoz`daki villasına yapılan baskında buyuk rolu vardı. gaffar okkan, hizbullah`ın cokertilmesinde cok onemli bir rol oynadı. kadın polisler diyarbakır`da ilk kez onun emriyle sokağa cıktılar, trafiği yonettiler. İki kucuk otomobil aldı gaffar okkan. mavi-beyaza boyattı. İkişer kadın polis gorevlendirdi. bir otomobil kaybolan cocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri de yurumekte zorlanan yaşlılara yardım etti. havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, ucağa kadar goturdu. havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. okkan`ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gozlerdi.

  diyarbakır İl emniyet mudurluğu gorevinde iken 24 ocak 2001 gunu saat 17:40 sıralarında makâmından valilik binası`na seyir hâlinde iken, sezâi karakoc bulvarı uzerinde et balık kurumu ile eflâtun park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya duşurulerek acılan ateş sonucu olay yerinde şehit edildi.

  emniyet muduru`nun oldurulmesine tepki gosteren diyarbakır halkı, cenazenin olduğu gun kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yuruyuşu yaptı.

  bu cinâyet hâlâ cozulememiş olmakla birlikte, ya hizbullah ya da pkk tarafından işlenildiği iddia edilmektedir. hakkında pek cok gazete yazısı ve kitap yazıldı. ayrıca gaffar okkan`ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Ölduruldu" isimli kitap emrah gurkan tarafından kaleme alındı.
  (24/1/2012 11:25, tematik)